Универзитет у Нишу посетио је члан Националног савета за научни и технолошки развој редовни професор Електронског факултета у Нишу др Миодраг Петковић. Професор Петковић је са ректором Универзитета у Нишу проф. др Мирољубом Гроздановићем разговарао о могућностима и методама унапређења научноистраживачког рада на овој високошколској установи.
Богато искуство професора Петковића, иначе члана Њујоршке академије наука и Српског научног друштва, који је у свету познат као творац је нишке школе интервалне математике и популаризатор математике и науке, може много да помогне да се разраде конкретне акције за побољшање услова и резултата научноистраживачког рада на факултетима Универзитета у Нишу, закључено је током разговора, којем је присуствовао и проректор проф. др Драган Денић.
Члан Националног савета за науку проф. др Петковић је током разговора са проректором Денићем истакао да корак напред у развоју Универзитета у Нишу види у оснивању бар једног научног института у Нишу, који би, бар у почетку, могао да има интердисциплинарни карактер. Према његовим речима у институту би углавном радили млади научници са докторским дипломама разних струка ( са пуним или скраћеним радним временом) што би до извесног степена решило проблем великог броја младих људи који и поред тога што сто су стекли докторску тутулу имају мало шанси да дођу до наставничког звања, јер је тај број углавном константан а број доктора наука расте из године у годину. Професор Петковић сматра да финансирање оваквог института треба да иде на рачун државе јер би институт много допринео и развоју Универзитета и региона у целини а такође би спречио и одлив врло талентованих младих кадрова у иностранство.
Више о овој теми погледајте овде.
Овом приликом било је речи и о напорима да се повећа број професора са Универзитета у Нишу у чланству Српске академије наука и уметности. Професор Петковић је нагласио да би при предлагању кандидата за чланство у САНУ, институције (факултети и Универзитет) требало да имају доминанатну улогу објективним сагледавањем доприноса својих професора у дужем временском периоду и да притом испољавају пуну ангажованост при предлагању и вођењу позитивне кампање. Према мишљењу професора Петковића учешће институција је пре свега вађно јер предлози појединаца су добродошли али могу да буду пристрасни и необјективни . Члан Националног савета за науку је додао да Универзитет и факултети треба да се боре против антилобијског понашања које, како је истакао, врло често има неакадемски карактер, херметизма (САНУ као "клуба" елите, најчешће престоничке) и елиминисање конкуренције.
Више о овој теми погледајте овде.
Извод из биографије професора Петковића погледајте овде.
Биографија професора Миодрага Петковића.
|